Akik már neveltek kamasz gyerekekkel, határozattan el tudják mondani, hogy olyan mintha teljesen elölről kellene a dolgok nagyrészét. Az eddig működő normák csődöt mondanak, az eddig valahogyan viselkedő gyermek többször kifordul önmagából és olyan váratlan amplitúdóval képes reagálni szituációkra, ami eléggé meglepi a környezetét.

„Sok szülő úgy véli, hogy a gyermekeknél jól bevált nevelési módszerek a kamaszkor beköszöntével is ugyanolyan alkalmasnak fognak bizonyulni. Ez azonban súlyos tévedés, mivel a tinédzser már nem gyermek.”

Gary Chapman

A Kamaszokra hangolva című könyv abban segíthet, hogy újra tudjuk gondolni az eddigi ismereteinket. Ha pedig valaki kamaszkorú gyermeke mellett hall először a szeretetnyelvekről, akkor a szerző mondanivalójának segítségével be tudja határolni, hogy az ő tinédzsere esetében melyik szeretetnyelvre kellene jobban odafigyelnie.

„A kamaszok zöme … többé már nem kívánja hallani szeretetnyelvének régi nyelvjárását, mivel az a gyermekkorához kötődik. Most önállósulni szeretne, nem akarja, hogy kisgyerekként kezeljék.”

Gary Chapman

Gary Chapman leírja nekünk könyvében, hogy a kamaszkori változások miatt az elsődleges szeretetnyelvet nehezebb felismerni, mint korábban, amikor még kisgyerekek van szó. A tinédzserek szeszélyesek, önállósodni akarnak, sokszor elzárkóznak és visszautasítanak minden próbálkozást.

A kamaszokra vonatkozó szeretetnyelvek után egyéb tinédzserkorban fontos nevelési kérdésről is leírja számunkra a gondolatait a szerző.

„Csupán arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy meg kell tanulnunk olyan módon érvényt szerezni tekintélyüknek, hogy az építse, ne rombolja a kamasszal való kapcsolatunkat.”

Gary Chapman

Ez az írás csak kivonata egy teljes könyvajánlónak. Ha felkeltette az érdeklődést, akkor bővebb tartalom az Anyacipő blogon olvasható, ami ezen a linken elérhető.